Možné i nemožné myšlenky a názory

Jekyll a Hyde aneb metafora souboje dobra a zla

27. 5. 2015 9:00
Rubrika: Nezařazené

Tak jsem začal pořádně číst. A hned takto náročnou četbou. Robert Louis Stevenson se ve svých knihách pouští do rozsáhlých metafor souboje dobra a zla. Alespoň s Podivuhodném případu Dr. Jekylla a pana Hyda a Markheimovi.

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda je psán stylem detektivky. Na začátku se seznámíme s advokátem, kterému při procházce poví jeho přítel děsivý příběh. Advokát se postupem času seznamuje s jeho hlavními hrdiny a zjišťuje, že je vlastně zná.

Ve městě se dějí stále podivuhodnější věci, až najednou hlavní podezřelý zmizí a zdá se, že už se nikdy neobjeví a bude klid. Jenže se objeví zrovna v nejméně očekávaný moment, a když ho advokát najde, je už mrtev a u něj leží dopis, který vysvětluje všechno, co se do té doby stalo.

Před pokračováním doporučuji přečíst knihu


SPOILER ALERT: Následující odstavce obsahují zápletku knihy.


V dopisu je krásně popsán souboj mezi dobrým dr. Jekyllem a špatným panem Hydem. Souboj dobré a špatné části jednoho člověka. Píše o způsobu, pomocí něhož se mohl provozovat své nejhříšnější touhy, aniž by na to někdo přišel a utrpěla jeho dobrá pověst. Namíchal drogu, s jejíž pomocí se dokázal celý proměnit v jeho nejhorší část, takže ho nikdo nepoznal. O tom, jak vznikl ten špatný Edward Hyde, který všechny v okolí děsil. O tom, jak si v jeho kůži užíval všech neřestí, a pak se s využitím drogy znovu přeměnil na dr. Jekylla. Přes všechny jeho hříchy si tedy uchoval svou znamenitou pověst.

Ovšem kdo s čím zachází, s tím taky schází. Na počátku byl dr. Jekyll téměř svatý člověk, který jen zřídka udělal něco špatného. Jakmile se zbavil kontroly okolí a mohl páchat zlo, aniž by utrpěla jeho čest, pomalu se z něj stával horší člověk. A čím častěji se v Hyda proměňoval, tím byl horší. Když pak pod maskou Hyda spáchal vraždu, chtěl tu masku zničit. Věděl, že zlo, které Hyde páchá, už není pod jeho kontrolou. Ovšem netušil, že mimo jeho kontrolu je i přeměna v Hyda. Začal se v něj měnit pokaždé, když usnul ...


SPOILER END: Konec části vyzrazující zápletku.


Krásná metafora zla v našem světě. Na začátku připustíme, že nějaké drobné zlo není špatné, pak připustíme, že je v pohodě i něco horšího. To přeci dělá každý, proč ne já? A pak už jedeme jako na horské dráze nejkratší cestou do pekel.

Stevenson byl ovšem pravděpodobně pesimista.

S dobrem je to totiž obdobné. Uděláme pro někoho nějakou drobnost. Toho to potěší a v dobrém rozmaru pomůže někomu dalšímu a dobro se taky rozšíří. A když uvidíme, že dobrem uděláme někomu radost, určitě ho rádi zopakujeme.

Je tedy na nás, jak se rozhodneme. Jeden špatný skutek nás hned nezabije, ale může být cestou na horskou dráhu zla. Stejně tak jeden dobrý skutek nás nespasí. Když se však rozhodneme pro dobro, budeme spokojeni, stejně jako budou spokojeni lidé kolem nás. Dobro se bude šířit a my budeme stále lepšími lidmi.

Hlavní myšlenkou příběhu je, že není problém své jednání před lidmi maskovat, ale nemůžeme se schovat sami před sebou. Každý náš čin nás utváří, což se nakonec projeví navenek. Špatné skutky z nás dělají škaredé lidi, dobré skutky krásné lidi.

A kdo by nechtěl být krásný?

Původně publikováno na mém webu

Sdílet

Komentáře

JiKu To není křesťasnské, ale obecně lidské. To dělají i muslimové, buddhisti a ateisti.

Poněkud problematická a již vyloženě nekřesťanská je ta snaha stát se dobrým vlastními silami.

Magnesium2 Myslel jsem, že zrovna tady není třeba psát o tom, že bez Boha to nejde ...

Ale myslím, že je dobré se těmi "vlastními silami" taky zapojit a maličko Bohu tu práci usnadnit ;)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Kdo to píše?

Magnesium2
na signály.cz

Ajťák zajímající se o psychologii, nebo psycholog zajímající se o IT? Taky žongler a pisálek.

Můj blog

Možné i nemožné názory na všemožné knihy a filmy píšu na svůj blog http://magnesium2.com

Autor blogu Grafická šablona Nuvio